Slova: meditace

Tento příspěvek k tématu „slova“ má trochu jiný základ než předešlé příspěvky. Není to slovo z původních buddhistických textů, tam naopak neexistuje. To se asi jeví docela zvláštní vzhledem k tomu, že meditace je na Západě brána jako hlavní buddhistické téma, jako to, kvůli čemu se lidé o buddhismus nejčastěji zajímají. Samozřejmě – to téma v buddhistických textech je důležité, jen tam není zcela analogické slovo. Používají se v nich ale slova blízká.
Nejblíže slovu „meditace“ je spojení „rozvoj (rozvíjení) mysli“, pod které se vejdou všechny činnosti, které bychom označili za meditaci. To platí za předpokladu, že slovo „mysl“ chápeme v souladu s buddhistickými texty jako označení i pro emocionální stránku osobnosti. Obrazně řečeno, že zahrnuje hlavu i srdce.
V raných buddhistických textech se ovšem hojně používají slova, která označují různé formy meditace (řečeno z našeho pohledu): soustředění, pohroužení, správné vidění, rozvíjení čtyř nebeských stavů (láska, soucit, radost, vyrovnanost).
lv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>